Skip to Navigation | Skip to Main Content | Skip to Site Map

MyFloridaHouse.gov | Flsenate.gov Archives | Mobile Site

Senate Tracker: Sign Up | Login

Senate Live by Watch Now

HJR 711: Term Limits

JOINT RESOLUTION by Pafford ; (CO-INTRODUCERS) Berman

Term Limits; Increases limits on period for which person may be elected as state senator or state representative & removes limits on period for which person may be elected as U.S. Senator or U.S. Representative.

Last Action: 3/11/2016 House - Died in Government Operations Subcommittee
Location: In committee/council (GVOPS)
Bill Text: PDF



Bill History

Date Chamber Action
11/18/2015 House • Filed
12/10/2015 House • Referred to Government Operations Subcommittee; Transportation and Economic Development Appropriations Subcommittee; State Affairs Committee -HJ 62
1/12/2016 House • Introduced -HJ 62
3/11/2016 House • Died in Government Operations Subcommittee